Life Style

" Cfare te beni qe femijet tuaj detyrat e shtepise ti shohin si nje loje argetuese dhe jo si te lodhshme"

Posted by Genti Kurti on

Te gjithe e dime qe femijet sidomos femijet ne shkollen fillore se kane shume qejf orarin e detyrave. Shumë informacion, orare të ngjeshura, detyra të tepërta, nuk e bëjnë aspak të lehtë procesin e studimit të fëmijëve tanë. Dihet se për fëmijët është shumë e vështirë përballimi i detyrave të shtëpisë, zgjimi I herët në mëngjes apo edhe përballja me mësuesit dhe shokët e klasës. Ja disa gjera qe duhet te bejme qe ky proces te duket si argetim dhe jo si gje e merzitshme per femijet.   1-Zgjimi në mëngjes-Përgatisni një mëngjes të shijshëm që fëmijët tuaj të ngrihen me...

Read more →


Disa keshilla mbi arredimin e shtepise, trendet e arredimit per 2019

Posted by Genti Kurti on

Trendet e arredimit ndryshojnë në mënyrë të vazhdueshme dhe për fat të keq shpesh humbasin në kohë.     Kjo është një ndër arsyet pse njerëzit priren gjithmonë të dëshirojnë diçka unike dhe të re për arredimin e hapësirave të tyre të brendshme. Shpesh herë përfundojmë duke përzgjedhur diçka që për momentin është tren dhe mjaft e preferuar, por që të nesërmen humbet interesin. Prandaj nuk është aspak e lehtë të qëndrosh i informuar rreth trendeve më të fundit të arredimit të brendshëm. Ata të cilët kanë kohë që nuk kanë bërë asnjë ndryshim në lidhje me arredimin e shtëpisë së tyre, duhet...

Read more →


Cfarë na ben të lumtur, kush është një ndër sekretet që e bën njeriun të ndjehet optimist për jetën???

Posted by Genti Kurti on

E keni menduar se cfarë na bën të lumtur? Se cili është sekreti? Ndoshta sasia e orëve që flenë gjumë? Një studim i publikuar në USA Today dhe i kryer në 2000 njerëz, ka treguar se njerëzit që flinin rreth 7,1 orë gjumë ishin njerëzit më të lumtur. Ata që flinin rreth 6,9 orë gjumë ishin pak më pak të lumtur, ndërsa të tjerët që flinin më pak ishin jo të lumtur.   “Më pak se 6,9 orë gjumë çojnë më marrëdhënie jo të lumtura dhe shqetësim të vazhdueshëm”, -thuhej në raportin e publikuar. Disa studime të tjera kanë treguar...

Read more →


Cfarë të hamë për të pasur një tru të shëndetshëm?

Posted by Genti Kurti on

Xhenseni, peshku, boronicat, apo kafeina? Nëse lexoni artikuj të rremë, do të besoni se disa ushqime të caktuara bëjnë mrekulli për rritjen e përqendrimit dhe forcimin e kujtesës. Por, a funksionojnë vërtet? Nuk e mohon askush se duke kaluar vitet, edhe trupi jonë plaket. Megjithatë, lajmi i mirë mbetet se mund t’ia rrisni vetes shanset të mirëmbani një tru të shëndetshëm nëse i shtoni pije dhe ushqime të shëndetshme dietës tuaj. Kafeina ju bën më të alarmuar Nuk ka ndonjë ilaç magjik që e rritë inteligjencën apo ju bën më të mençur – por substanca të caktuara, si kafeina, ju...

Read more →


"Komunikimi, sekreti për një marrdhënie të shëndetshme"

Posted by Genti Kurti on

Një martesë e suksesshme varet nga bashkëpunimi i harmonishëm mes burrit dhe gruas. Për të hapur në mënyrë simbolike derën dhe për të përjetuar gëzimet e çmuara të një martese të lumtur, një çelës thelbësor është komunikimi i mirë. Çfarë përfshihet në komunikimin e mirë? Çfarë përfshin komunikimi i mirë? Një fjalor e përkufizon komunikimin si «dhënie ose shkëmbim mendimesh, opinionesh a informacionesh me fjalë, me shkrim ose me shenja». Pra, komunikimi përfshin ndarjen e ndjenjave dhe të ideve me dikë tjetër. Veç kësaj, komunikimi i mirë përfshin gjërat që janë ndërtuese, QE NDIKOJNE POZITIVISHT NE ZGJIDHJEN E CDO MOSMARRVESHJE...

Read more →