Cfarë të hamë për të pasur një tru të shëndetshëm?

Cfarë të hamë për të pasur një tru të shëndetshëm?

Xhenseni, peshku, boronicat, apo kafeina? Nëse lexoni artikuj të rremë, do të besoni se disa ushqime të caktuara bëjnë mrekulli për rritjen e përqendrimit dhe forcimin e kujtesës.

Por, a funksionojnë vërtet? Nuk e mohon askush se duke kaluar vitet, edhe trupi jonë plaket.

Megjithatë, lajmi i mirë mbetet se mund t’ia rrisni vetes shanset të mirëmbani një tru të shëndetshëm nëse i shtoni pije dhe ushqime të shëndetshme dietës tuaj.

Kafeina ju bën më të alarmuar

Nuk ka ndonjë ilaç magjik që e rritë inteligjencën apo ju bën më të mençur – por substanca të caktuara, si kafeina, ju japin energji dhe ju ndihmojnë të përqendroheni.

E gjendur në kafe, çokollatë, pije energji dhe në disa medikamente, kafeina ju bën më të alarmuar dhe efektet e saja janë afat shkurtra.

Pra, kafeina është e mirë për rritje të përqendrimit në periudhë afatshkurtër, por mos e teproni!

Hani mëngjes për ta mbushur energji trurin

Jeni të prirë ta shmangni mëngjesin? Studimet tregojnë se ngrënia e mëngjesit mund të jetë çelësi për përmirësimin e memories afatshkurtër dhe përqendrimit.

Peshku me të vërtetë  është ushqim i trurit?

I pasur me proteina, acide yndyrore omega-3, etj., peshku është i mahnitshëm për shëndetin e trurit. Dietat me peshk ndërlidhen me rrezik të vogël të zhvillimit të demencës dhe sëmundjeve tjera.

Pra, për tru dhe zemër të shëndetshëm, hani dy herë në javë peshk!

Çokollata dhe arrat

Arrat dhe farat janë burime të mahnitshme të antioksidantëve, vitaminave dhe minerale, të cilat i zvogëlojnë rreziqet e sëmundjeve të ndryshme. Çokollata e zezë ka gjithashtu veti të fuqishme antioksiduese, ndërsa përmban stimuluese natyral si kafeina që e përmirëson përqendrimin.

Kthehuni tek blog-u

14 komente

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500 Mg Dosage rzu.xenq.edua.al.gzr.lr http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

eroemaeiap

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500mg Amoxicillin Online fmq.dabe.edua.al.rkb.fb http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

agfoigenikauy

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules iwu.hbsv.edua.al.gfb.gd http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

akufamifuhare

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500mg Capsules Amoxil efu.qakf.edua.al.ljt.ro http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

riceseoxa

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Buy Amoxil Buy Amoxicillin atk.ezli.edua.al.baw.tl http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

utmupfawoya

Ler nje koment