"  Cfare te beni qe femijet tuaj detyrat e shtepise ti shohin si nje loje argetuese dhe jo si te lodhshme"

" Cfare te beni qe femijet tuaj detyrat e shtepise ti shohin si nje loje argetuese dhe jo si te lodhshme"

Te gjithe e dime qe femijet sidomos femijet ne shkollen fillore se kane shume qejf orarin e detyrave.

Shumë informacion, orare të ngjeshura, detyra të tepërta, nuk e bëjnë aspak të lehtë procesin e studimit të fëmijëve tanë. Dihet se për fëmijët është shumë e vështirë përballimi i detyrave të shtëpisë, zgjimi I herët në mëngjes apo edhe përballja me mësuesit dhe shokët e klasës. Ja disa gjera qe duhet te bejme qe ky proces te duket si argetim dhe jo si gje e merzitshme per femijet.

 

1-Zgjimi në mëngjes
-Përgatisni një mëngjes të shijshëm që fëmijët tuaj të ngrihen me dëshirë.
-jepuni të pijnë një gotë me ujë para se të flejnë, kjo ua bën më të lehtë zgjimin herët
-vendoseni ajrin e kondicionuar në temperaturat (21-25C)
-lërini fëmijët tuaj të flejnë në errësirrë të plotë


2-Taktika për mësimet
-Në mënyrë që ata të përvetësojnë sa më mirë studimet, pas çdo 25 minutave, lerini 5 minuta pushim.
-Për të fiksuar një mësim të vështirë, lëreni ta thotë me zë të lartë.
-Fiksimi i orareve është i vështirë. Prandaj ngjiteni atë në një letër të dizenjuar sa më bukur dhe vendoseni te pasqyra apo te frigoriferi.
-Një shëtitje në këmbë para studimit, bën që gjaku I tyre të lëvizë më shpejt dhe truri të funskionojë më mirë.
-Përtypja e çamçakizit bën që ata të fokusohen më shumë gjatë shpjegimit të mësuesit. Vendosini një pako të tillë në çantë para se të iki për shkollë.
-Disa lënde është më mirë që ata ti mësojnë përmes dokumentarëve.


3- Datat historike.
-Vizatoni një grafik.
-Fillimisht vendosni datat e ngjarjeve të mëdha historike më pas ato më pak të rëndësishme.

Kthehuni tek blog-u

10 komente

камни знака зодиака стрелец
знаки зодиака рыбы камень
камни знаков зодиака овен
камни знаку зодиака рыбы
овен камни знака зодиака

https://newnewsabout.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
https://hubsternews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
https://aboutnews2k.blogspot.com/2021/05/blog-post.html

камни знаков зодиака презентация
знак зодиак рыбы камень
знаки зодиака камень близнецы
камни знакам зодиака имени
рак знаки зодиака камни

камни знаков зодиака близнецы

изумруд камень знак зодиака

камни воздушных знаков зодиака

жадеит камень знак зодиака
топаз камень знак зодиака
камень весов знаки зодиака
оникс камень знак зодиака
знаки зодиака камни овен

Annasysencon

cialis daily

adercouro

cialis buy

attanytoK

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Buy Amoxicillin Amoxicillin Online pdi.bixk.edua.al.koz.cw http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

erotitoibq

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 18 hak.bfvi.edua.al.plx.yu http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

ejuhuhutowe

Ler nje koment