" Cfare te beni qe femijet tuaj detyrat e shtepise ti shohin si nje loje argetuese dhe jo si te lodhshme"

Posted by Genti Kurti on

Te gjithe e dime qe femijet sidomos femijet ne shkollen fillore se kane shume qejf orarin e detyrave.

Shumë informacion, orare të ngjeshura, detyra të tepërta, nuk e bëjnë aspak të lehtë procesin e studimit të fëmijëve tanë. Dihet se për fëmijët është shumë e vështirë përballimi i detyrave të shtëpisë, zgjimi I herët në mëngjes apo edhe përballja me mësuesit dhe shokët e klasës. Ja disa gjera qe duhet te bejme qe ky proces te duket si argetim dhe jo si gje e merzitshme per femijet.

 

1-Zgjimi në mëngjes
-Përgatisni një mëngjes të shijshëm që fëmijët tuaj të ngrihen me dëshirë.
-jepuni të pijnë një gotë me ujë para se të flejnë, kjo ua bën më të lehtë zgjimin herët
-vendoseni ajrin e kondicionuar në temperaturat (21-25C)
-lërini fëmijët tuaj të flejnë në errësirrë të plotë


2-Taktika për mësimet
-Në mënyrë që ata të përvetësojnë sa më mirë studimet, pas çdo 25 minutave, lerini 5 minuta pushim.
-Për të fiksuar një mësim të vështirë, lëreni ta thotë me zë të lartë.
-Fiksimi i orareve është i vështirë. Prandaj ngjiteni atë në një letër të dizenjuar sa më bukur dhe vendoseni te pasqyra apo te frigoriferi.
-Një shëtitje në këmbë para studimit, bën që gjaku I tyre të lëvizë më shpejt dhe truri të funskionojë më mirë.
-Përtypja e çamçakizit bën që ata të fokusohen më shumë gjatë shpjegimit të mësuesit. Vendosini një pako të tillë në çantë para se të iki për shkollë.
-Disa lënde është më mirë që ata ti mësojnë përmes dokumentarëve.


3- Datat historike.
-Vizatoni një grafik.
-Fillimisht vendosni datat e ngjarjeve të mëdha historike më pas ato më pak të rëndësishme.

10 comments


 • http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500mg Amoxil rnl.qias.edua.al.rzj.av http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

  jayumuc on

 • http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg Capsules qoa.eftl.edua.al.bus.qw http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

  igobixujev on

 • Tadalis greenegerb generic cialis no prescription TyncGyncfazy Amoxicillin Interactions With Metacam

  attanytoK on

 • http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ – Amoxicillin Amoxil hej.rpmi.edua.al.mzo.bt http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

  eriicogiica on

 • http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ – Buy Amoxicillin Dosage For Amoxicillin 500mg irp.eqgz.edua.al.toz.qb http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

  intujlabazubo on

Leave a comment