Si ndikon sheqeri ne shendetin tone

Si ndikon sheqeri ne shendetin tone

Kur cdo gje na shkon mire ose kur ndjehemi te vleresuar  te gjithe  ne perdorim fjale ne perditshmerine tone per ta  pershkruar si ndjehemi, fjale qe lidhen me emblesine, sheqerin.

Dhe kur kemi probleme, zgjidhja me e shkurter qe gjejme eshte serish sheqeri,  te konsumojme dicka me sheqer sepse mendojme se sheqeri do na rregulloje  humorin, duke e trajtuar emblsiren qe konsumojme si nje ilac sherues per situaten negative ku ndodhemi…..

 Por ne te vertete konsumimi i embelsirave ne moment te tilla nuk na ben mire, perkundrazi.

MOS I HIDH  SHEQER 
SHEQERI NA SEMUR!

Ne baze te statistikave te fundit  rezulton qe sheqeri eshte  nje nder shkaterruesit kryesor te shendetit.
Sheqeri  zhduk aktivitetin e një hormoni të rëndësishëm të rritjes në tru që është gjetur të jetë kritikisht i ulët në njerëzit me depresion, problemet e kujtesës, ankth, etj.
Konsumi i sheqerit gjithashtu promovon inflamacion në tru dhe trup, të cilat mund të çojnë në probleme kronike të shëndetit fizik dhe mendor. Shumica shqetësuese e të gjithëve, ndoshta, është rritja e realizimit se sheqeri është një drogë që ndryshon gjendjen e humorit. Studimet klinike kanë lidhur sheqerin me depresionin, ankthin, vetëvrasjen, nervozizmin, shpërthimet e zemërimit, lodhjen dhe letargjinë. Por ka një mënyrë tjetër në të cilën sheqeri përbën një kërcënim për shëndetin tonë. Në vend që të jesh antidot për stres, siç e kemi menduar gjithmonë, sheqeri është një stresor.

Sheqeri dhe stresi

Ju ndoshta jeni duke menduar, "Që kur sheqeri - një ushqim - konsiderohet të jetë një stresues? A nuk është stresi një ndjenjë? "

Është një pyetje e mirë, por është ajo që ka lindur nga një keqkuptim themelor se çfarë stresi është me të vërtetë. Stresi është ajo që ndiejmë kur kemi vështirësi në përmbushjen e kërkesave të jetës. Çdo gjë që kërkon që trupi juaj të përshtatet dhe të reagojë ndaj diçkaje që kërcënon funksionimin e duhur të gjithë sistemit tuaj është një stresor. Këto kërcënime përfshijnë: toksina mjedisore, fusha elektromagnetike, sëmundje, dhimbje psikologjike ose emocionale, dhe karbohidrate të rafinuara, sidomos sheqer.

Ndryshe nga një helm, sheqeri nuk është një toksik, por është toksik. Sheqeri zvogëlon aftësinë tonë për t'iu përgjigjur llojeve të tjera të stresorëve.
Kur luftojmë me sëmundje, stres psikologjik, ose përpjekje kronike fizike, konsumimi i tepërt i sheqerit dhe i karbohidrateve të tjera të rafinuara i japin trupit shumë probleme për të zgjidhur dhe nuk jemi më në gjendje t'i përshtatemi stresit.

Si te ulin sasine e sheqerit ne gjak

Një nga mënyrat më të mira për të zbritur sasite e sheqerit në gjak është të filloni adresimin e urisë dhe dëshirave të sheqerit jo me karbohidrate të rafinuar (sheqer), por me karbohidrate komplekse siç janë ato që gjenden në ushqime me kokërr, perime të pasura me fibra dhe fruta .

Zgjidhjet me te mira qe mund te besh per te stabilizuar sheqerin ne organizem:


  • Kufizoni ushqime me përmbajtje të lartë të sheqerit, sidomos në stomak bosh.
  • Eliminimi ose minimizimi i të gjitha karbohidrateve të rafinuar - kjo përfshin bukë të bardhë, pasta, biskota, ëmbëlsira, pizza, sode pop dhe desserts. Gjithashtu ruhuni nga të gjitha format e sheqerit të rafinuar duke përfshirë saharozën, fruktozën, sheqerin e papërpunuar, sheqerin kafe, shurupin e misrit, melasë, maltin, elbin e maltuar, lëngjet e frutave, shurupin e panjeve dhe mjaltin. Gjeni një tabelë Indeksi Glycemic (të ndryshme janë në dispozicion në internet) dhe punoni për të mbajtur 80-90% të konsumit tuaj të ushqimit në rangun e ulët deri në moderim
  • Ata me problem të sheqerit në gjak duhet të mbajnë lëng ose fruta të thata për një shërim të shpejtë kur ndjeni rënien e sheqerit në gjak.
  • Hani ushqime të vogla, të shpeshta dhe snacks që janë të larta në proteina dhe yndyra, së bashku me marrjen e moderuar të karbohidrateve komplekse. Karbohidratet komplekse sigurojnë glukozën e nevojshme në një mënyrë të ngadaltë dhe graduale dhe mund të mendohet si "sheqer i lëshuar" për trurin, duke zvogëluar spikatjen e sheqerit në gjak dhe frenimin e dëshirave.
  • Hani një dietë të lartë me fibra, perime dhe fruta të freskëta, proteina me cilësi të mirë dhe vajra të mira si liri dhe ulliri - dieta mesdhetare është një zgjedhje e mirë jetese.
  • Uji është ushqyesi i harruar. Shpesh, kur ndihemi të uritur, kemi vetëm etje. Pini 8-10 gota ujë gjate dites.
Kthehuni tek blog-u

2 komente

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxil Amoxicillin 500 Mg mnt.jfge.edua.al.apm.wb http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

injisyaboci

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ – Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg Capsules lzs.rscj.edua.al.xhw.ds http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

oniqohafanabi

Ler nje koment